روستای جلیزجند فیروزکوه

فیروزکوه یکی از مناطق بسیار زیبا و سرسبز نزدیک به شهر تهران میباشد که هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب میکند ما امروز سعی بر این داریم تا شما عزیزان را با یکی از مناطق بینهایت زیبای شهرستان فیروزکوه آشنا کنیم روستای جلیزجند فیروزکوه ، که یکی از سرسبز ترین ، پاک ترین آب و هوا ، میوه های ارگانیک و رودخانه همیشه پر آب که به تنگه واشی متصل است و همینطور تاریخ این روستای زیبا هستند همراه ما باشید تا شما عزیزان را با یکی دیگر از مناطق فیروزکوه آشنا کنیم.

املاک سهرابی بزرگترین دپارتمان فروش ملک در فیروزکوه

روستای جلیزجند فیروزکوه

جلیزجند روستای مرتفعی است که با جاذبه های طبیعی ییلاقی، مورد توجه گردشگران است. هوای بسیار تمیز، آسمان پر ستاره، مناظر منحصر به فرد به ویژه در بهار و تابستان انبوهی از گردشگران را به سوی روستای جلیزجند جلب می کند.روستای جلیزجنداز توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه، در ۱۳ کیلومتری شمال غربی فیروز کوه قرار دارد. ارتفاع روستای جلیزجند از سطح دریا ۲۱۶۵ متر است و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است. رودخانه واشی در کنار این روستا جریان دارد و حواشی آن مورد توجه گردشگران است.

لذت طبیعت گردی در دشت آزو

آثار بر جا مانده از گذشتگان از جمله بقایای قلعه ها و برج های دیدبانی و حجاری های موجود در تنگ واشی و آرامگاه امامزادگان سه گانه نشانگر قدمت طولانی این روستا است. تاریخ استقرار انسانی در پیرامون این روستا را تا قرن چهارم قبل از میلاد می توان ردیابی نمود.

آشنایی با مردم روستای جلیزجندروستای جلیزجند فیروزکوه

مردم روستای جلیزجند  مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. در سال ۱۳۸۵ جمعیت روستای جلیزجند در حدود ۱۵۰۰ نفر گزارش شده است. مردم این روستا عمدتا به فعالیت های زراعی دامداری و باغداری اشتغال دارند. رودخانه واشی و چشمه سارهای پیرامون آن بسترهای لازم امور زراعی و باغداری را فراهم آورده است. محصولات عمده زراعی و سردرختی آن شامل گندم، جو، یونجه، سیب زمینی، گردو، آلو، زردآلو و هلو می باشد. رونق دامداری شرایط تولید محصولاتی مانند گوشت، پشم و لبنیات را فراهم نموده است.

روستای جلیزجندبه دلایلی اقلیمی و امنیتی، بافت مسکونی متمرکزی دارد. فضاهای معماری واحدهای مسکونی روستایی برای پاسخگویی به نیازهای زیستی و نیازهای معیشتی خانوار روستایی سازمان یافته اند. معمار هوشمند بومی جهت رفع نیازهای ساکنین و به منظور فراهم کردن تعادل اقلیمی، با استفاده از مصالح بومی، محیطی متعادل آفریده است.

لذت خوردن آش دوغ در گردنه گروک

واحدهای مسکونی، در جهت آفتاب و به منظور استفاده از نور و گرما و تعادل زیست محیطی احداث شده اند. مصالح به کار رفته در ساخت خانه های بافت قدیم شامل سنگ، گل و خشت و چوب است. درختان حاشیه رود و تزازبندی شیب های مسیر ورودی سرسبز و بسیار زیباست. ترکیب ساختمان های جدید الاحداث با ساختمانهای قدیمی یکسان نیست و هویت معماری سنتی روستا در حال تغییر است. بناهای جدید از معماری شهری تاثیر پذیرفته و با استفاده از مصالح تیرآهن، سیمان، بلوک سیمانی و گچ احداث می شوند.

مسیر روستای جلیزجند فیروزکوه

روستای جلیزجند فیروزکوه مسیری تقریبا سرراست دارد شما میتوانید از جاده تهران به سمت فیروزکوه ، 13 کیلومتری شهرستان فیروزکوه ، روستای زیبای جلیزجند

نقاط گردشگری سوادکوه

حواشی رودخانه تنگه واشی و آبشار معروف آن همراه با سرسبزی باغات گسترده گردو، آلو، زردآلو، و سیب شرایط و فضای مناسبی را برای گذران اوقات فراغت در طبیعت فراهم آورده اند.
در روستای جلیزجند و محل تنگ واشی امکانات مناسبی برای اقامت و پذیرایی از گردشگران وجود دارد و گردشگران ضمن استفاده از زیبایی های منطقه در موقع بازگشت امکان تهیه سوغات محلی از قبیل عسل و گردو را نیز دارند.

قدمت روستای جلیزجندروستای جلیزجند فیروزکوه

قدمت روستای جلیزجند، موجب پیدایش آثار تاریخی و فرهنگی متنوعی شده است که به طور اجمالی عبارتند از: آرامگاه های امامزاده های معصوم، سلیمان و بی بی، که هر سه در حاشیه رودخانه واشی قرار دارند، مورد توجه و احترام مردم جلیزجند و روستاهای اطراف می باشند ،‌ بقایای برج دیده بانی که در شمال روستای جلیزجند و در فاصله حدود ۲۰۰ متری تنگ واشی قرار دارد و از آثار تاریخی قرون نهم و دهم هجری قمری است.

حجاری های تنگ واشی، منسوب به فتحعلی شاه قاجار، در کمرکش کوه و در محلی که از نظر دسترسی بسیار سخت است، قرار دارد. در این تابلوی حک شده بر کوه، منظره شکارگاهی، با حیوانات شکاری و سران لشکر به نمایش در آمده است. در این تابلوی حجاری، منظره عمومی رودخانه واشی و تنگ واشی و مشتاقان دیار آن بسیار جالب توجه است. قلعه پشت تندیر واشی در غرب تنگ واشی و بر بالای کوه قرار دارد. این قلعه از قرن چهاردهم قبل از میلاد تا اواخر دوره ایلخانیان مورد استفاده بوده است.

روستای جلیزجند فیروزکوه یکی از بیشمار ترین روستاهای زیبای شهرستان فیروزکوه میباشد که چه از نظر تاریخی و چه از نظر آب و هوا زبان زد خاص و عام است ما در املاک سهرابی به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم تا حتما از این روستای زیبا دیدن و لذت ببرید.

املاک سهرابی

املاک سهرابی در خدمت شما عزیزان میباشد تا لحظات شاد و مفرحی در کنار خانواده و یا دوستانتان داشته باشید.

شما عزیزان میتوانید برای سرمایه گذاری مطمئن به روی ملک به مشاران ما در این زمینه گفت و گو کنید تا از شرایط خرید زمین ، باغ ، ویلا ، داماری و پرورش ماهی مطلع شوید و از یک سرمایه گذاری امن و شیرین لذت ببرید و آینده ای درخشان برای خود یا فرزندانتان رقم بزنید چون سرمایه گذاری ملک از قدیم تا بعد ها بهترین نوع سرمایه گذاری هست.

با تشکر از همراهی شما عزیزان املاک سهرابی 

املاک سهرابی

ارسال نظر