سه خط طلا

یکی از شاهکار های معماری ایران مربوط به خطوط راه آهن مازندران میشود که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند امروز ما میخواهیم به شما عزیزان معرفی کنیم که سه خط طلا و چه زمانی برای بازدید از این راه آهن بینظیر مناسب میباشد پس همراه ما باشید تا بیشتر با این مکان زیبا و تاریخی آشنا شوید

با تشکر از همراهی شما عزیزان املک سهرابی

پل مشهور ورسک به زودی وارد هشتادو هشتمین سالگرد فعالیت خود می‌شود اما شاید خیلی‌ها بی‌توجه در تعطیلات نوروز بی تفاوت از کنار آن عبو کرده‌اند. این پل که در ارتفاعات روستای ورسک در شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد اما چرا مهم است و یک شاهکار مهندسی شناخته می‌شود.

پل وِرِسک از بزرگ‌ترین پل‌های راه‌آهن سراسری ایران است كه در سال ۱۳۱۵ بازگشایی شد و راه‌آهن سراسری تهران ـ شمال را به هم متصل می‌کند. ساخت اين پل را بايد در زمان ساخت خود و با تجهيزات آن زمان در نظر بگيريد كه در ارتفاع ۱۱۰ متری از ته دره با دهانه ۶۶ متری و با وسایلی ابتدایی ساخته شده است.

زمان ساخت سه خط طلاسه خط طلا

در زمان حکومت رضاشاه و در اول اردیبهشت سال ۱۳۱۲ شرکت دانمارکی کامپساکس قرارداد احداث راه‌آهن شمال جنوب ایران را امضاء کرد. تا قبل از آن برخی شرکت‌های آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی در ساخت راه‌آهن از میان کوه‌های البرز ناکام مانده بودند.بهترین مهندسان اروپا به ایران آمده و پس از تهیه عکس هوایی از کوه‌های البرز متوجه شدند که راه‌آهن باید از روستای عباس‌آباد (که بعدها به ورسک تغییر نام داد) عبور می‌کرد و قطار پس از عبور از روستای ورسک باید با طی مسافت ده کیلومتر و نیز ۶۰۰ متر صعود، از کوهستان عبور و به سمت تونل گدوک حرکت می‌کرد که حرکت در چنین شیب تندی برای قطار ناممکن بود.

پس آنان تصمیم گرفتند مسیر را به شکل سه پله بر روی دامنه کوه اجرا کنند که به سه خط طلا معروف شد. طراحی این خطوط به جهت کم کردن شیب و افزایش ضریب قدرت لوکوموتیوها در نظر گرفته شده است که برای ایرانیان ارزشی به مراتب بیشتر از طلا دارد. از این رو به این سه حط راه آهن که بالای یکدیگر قرار دارند به اصطلاح سه خط طلا می گویند.بهترین مکان برای مشاهده و عکسبرداری از پل ورسک و سه خط طلا، جاده فیروزکوه به حساب می‌آید. شما باید ماشین خود را در جای مناسب پارک کرده و نظاره گر زیبایی و عظمت این اثر زیبا شوید.

 

سه خط طلا

کتاب گینس و پل ورسک

نام پل ورسک در کتاب رکورد گینس، در بخش پل‌های با ارتفاع بیش از ۶۱ متر ثبت شده و هنوز هم پس از 80 سال قطارهای مسافری تهران-ساری و تهران-گرگان از روي آن عبور مي‌كنند.پل ورسک که راه ارتباطی راه‌آهن سراسری شمال جنوب است با ابزار آلات بسیار ساده مانند دینامیت و دریل دستی ساخته شده است. این بنا از ملات سیمان و شن شسته شده و آجر ساخته شده و در ساختمان آن از آرماتور استفاده نشده است. به بیان دیگر این بنا از ملات غیر مسلح ساخته شده است.

از شگفتی‌های ساخت این پل عدم استفاده از هیچ سازه فلزی در ساخت آن است.یرای ساخت این پل ابتدا دوپایه بتنی در دو طرف کوه ایجاد شد و به هم متصل گردید و سپس دال قوسی روی آن اجرا و سپس نمای آجری روی آن اجرا شد.

سه خط طلا و پل ورسک بی شک یکی از بی نهایت زیبایی های شهرستان فیروزکوه میباشد شما عزیزان میتوانید برای بازدید از این شاهکار مهندسی با مشاوران زبده ما در املاک سهرابی تماس بگیرید و به راحتی از پل تاریخی ورسک دیدن و لذت ببرید.

با تشکر از همراهی شما عزیزان املاک سهرابی

سه خط طلا

ارسال نظر